Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından Türkiye'nin 81 ilinde eş zamanlı olarak kutlanan "Avrupa Spor Haftası" yapılan açılış töreniyle İzmir'de başladı.

 

Her yıl 23-30 Eylül tarihleri arasında sporun tabana yayılması, hareket bilincinin her yaştan ve her statüden bireyin günlük rutini haline getirilmesi ve bu alanda bilincin arttırılması amacı ile Avrupa’da çok sayıda farklı etkinliklerle kutlanan Avrupa Spor Haftası, ülkemizde de 81 il ve ilçelerimizde eş zamanlı olarak başladı.

 Bu yıl "Ulusal Herkes için Spor ve Sağlıklı Yaşam" sloganı ile kutlanan "Avrupa Spor Haftası" açılış töreni Gençlik ve Spor şube müdürü Emre ŞAHİN, antrenörler ve sporcuların katılımıyla sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyularak Atatürk Spor Kompleksi Halkapınar Atletizm Pisti'nde yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından açılış konuşmasını gerçekleştiren Gençlik ve Spor Şube Müdürümüz Emre ŞAHİN Konuşmasında “Sporu tarif ederken onu sadece rekabetin kazandığı, fiziksel ve bedensel bir faaliyet olarak görmek doğru bir tanımlama olmaz. Spor aynı zamanda kişinin ruhsal ve sosyal gelişimine de katkı sağlayan önemli bir olgudur. Bu nedenle sporu sadece yarışmak değil bir yaşam biçimi olarak değerlendirmek, hayatımızın bir parçası olarak görmek son derece önemlidir.

Bu kapsamda; 3’ten 93’e her yaştan kişiyi sporla buluşturacak ortamları hazırlayarak, yetenekli sporcuları keşfetmek ve her yaştan vatandaşımızın spora olan ilgisini artırmak Bakanlık olarak ana gayemiz.

            Unutmayalım ki, bu güzel ülkenin bir ferdi olmaktan ve bu bayrak altında yaşamaktan gurur duyan, milli ve manevi değerleri özümsemiş, fikren ve bedenen sağlıklı nesillerin varlığı elbette en büyük hedefimiz olmalıdır. Bu hedefe ulaşma adına da sizleri, İzmir Valiliğimiz, İl Müdürlüğümüz ve HİS Federasyonu işbirliğinde gerçekleştireceğimiz Avrupa Spor Haftası etkinliklerine katılmaya ve spor yapmaya davet ediyorum.

Bu süreçte tüm dünyayı esir alan Kovid-19 Pandemi döneminde İl müdürlüğü olarak 7'den 70'e tüm vatandaşlarımıza evlerinde spor yaptırma imkanı sunarak hareketsiz kalmamaları için elimizden geleni yaptık. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Avrupa Spor Haftası kapsamında ilimizde çeşitli etkinliklerle farkındalık yaparak insanlara spor yapma alışkanlığını kazandırmayı hedefliyoruz. Sporun, kardeşliğin, barışın ve sevginin evrensel dili olmasının yanı sıra sağlık açısından çok önemli bir araç olduğuna inanıyorum.

Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına uyularak gerçekleştireceğimiz etkinlikler yapacağız. Düzenli beslenme, kaliteli uyku ve hareket etmek ise bağışıklı sistemini güçlü tutmalıyız. Sağlığımızdan daha önemli bir şey olmadığını yaşadıkça fark ediyoruz. Özellikle salgın döneminde spor yapmanın ve hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu anladık. Sporu yaygınlaştırmak, yürümeyi teşvik etmek zorundayız. Sporu tabana yayma noktasında yapılacak ne varsa yapmak zorundayız. Özellikle gençlerimizi ve ailenin temeli kadınlarımızı spora teşvik etmeliyiz. Sporun yaşam şekli haline getirilmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizerek "Avrupa Spor Haftasını" kutluyor, sağlıklı yaşam için 7'den 70'e herkesi spor yapmaya davet ediyorum" dedi.

Törende Egezade Kültür Sanat ve Gençlik Spor Kulübü Halkoyunları ekibi gösterilerini yaptı ardından Karate Antrenörümüz Murat Bayramoğlu’nun sporcularının hazırladığı Karate Kata gösterisi ve Paramotor Pilotlarımızın kortej geçişi nefes kesti.

Avrupa Spor Haftası etkinlikleri kapsamında İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hafta boyunca Covid-19 kurallarına uygun bir şekilde tüm branşlarda müsabakalar yapılacak.